Tynk akustyczny / ogniochronny

Izolacja akustyczna Firetech

Co warto wiedzieć o izolacji akustycznej?

Przyjęte powszechnie normy i wytyczne w budownictwie stawiają izolację akustyczną na podobnym poziomie jak ochronę przeciwpożarową czy bezpieczeństwo użytkowania.

W budynkach możemy wyróżnić wiele źródeł hałasu. Są to między innymi dźwięk drgającej wentylacji, hałas spowodowany wiatrem, dźwięk samochodów, otoczenia spoza obiektu, przepływ wody wprowadzający w drgania rury instalacji i wiele innych czynników które sprawiają, że komfort użytkowania przestrzeni zostaje znacząco obniżony.

W rozporządzeniu ministra z 12 kwietnia 2002 znajdziemy zapis:

Budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach”

Ochrona przed hałasem i drganiami w Warunkach technicznych

Na ochronę przed hałasem i drganiami przeznaczony został cały dział w Warunkach technicznych.

Znajdziemy w nim między innymi informacje miedzy innymi jakie budynki chronić przed hałasem z zewnątrz, a jakie chronić przed hałasem wydostającym się z wewnątrz oraz odnośnie ich usytuowania czy informacja odnośnie ulokowania pomieszczeń w budynkach, wytycznych montażu instalacji ze względu na hałas.

W Polsce możemy wyróżnić kilka norm które zostają przywoływane w rozporządzeniu ministra gdzie można odnaleźć szczegółowe wytyczne dotyczące akustyki budynków i instalacji technicznej:

  • PN-B-02170:1985 Ocena szkodliwości drgań przekazywanych przez podłoże na budynki.
  • PN-B-02171:1988 Ocena wpływu drgań na ludzi w budynkach.
  • PN-B-02151-02:1987 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach.
  • PN-B-02151-3:1999 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania.
  • PN-B-02151-4:2015-06 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań.

Co dokładnie znajdziemy w normach?

W każdej z norm opisane są różnego rodzaju wskaźniki ocen izolacyjności akustycznej: R’A1; R’A2 które stosujemy przy określaniu izolacyjności przegród budowlanych.

W najnowszej normie PN-B-02151-4:2015-06 która obowiązuje nas już od stycznia 2018 znajdziemy informacje o tym jakie wymagania powinny spełniać poszczególne budynki oraz ich przegrody.

Często wymagania te są określone za pomocą  wartości czasu pogłosu [T], wskaźnikiem transmisji mowy [STI] czy chłonnością akustyczną [A].

Po co stosujemy izolacje akustyczne?

Przykład użycia tynku akustycznego

Poza podstawowymi, wymaganiom z norm czyli ograniczeniu hałasu który wydostaje się z pomieszczeń lub do nich wpada, izolacja akustyczna stropu może być dodatkowym sposobem na podniesienie komfortu użytkowania pomieszczenia. Często dzięki temu można np. podnieść efektywność pracy w przestrzeniach biurowych oraz zapewnić najwyższe doznania dźwiękowe w salach kinowych, czy teatrach jednakże w tych przypadkach izolacja akustyczna jest określana indywidualnie.

Dzięki zastosowaniu tynku akustycznego na korytarzach czy pomieszczeniach gdzie znajduje się wiele osób (np. szkoła), gdzie bez interwencji w zachowanie uczniów będzie można zredukować poziom hałasu nawet o 20% co bezpośrednio wpłynie na komfort uczniów oraz nauczycieli.

Stosując izolację o odpowiednich parametrach i grubości możemy zredukować czas pogłosu, mianowicie zastosowanie izolacji gdzie materiał osiągnie współczynnik pochłaniania dźwięku osiągnie 0,9 oznacza, że 90% dźwięku zostanie pochłonięte, a to spowoduje wyraźny wzrost zrozumienia komunikatów dźwiękowych czy głosu.

Gdzie głównie potrzebne jest zastosowanie izolacji akustycznej pomieszczeń

Jak już wcześniej wspomniano potrzeba pochłaniania dźwięków ma miejsce w obiektach takich jak:

  • Szkoły
  • Biura
  • Wielopoziomowe garaże podziemne
  • Klatki schodowe
  • Szpitale
  • Korytarze i przejścia podziemne
  • Stacje metra
  • Sale kinowe
  • Teatry
  • Sale wykładowe

Jednym z szczególnych przypadków gdzie zalecane jest zastosowanie izolacji akustycznej to miejsca w których stosujemy system DSO ( Dźwiękowy System Ostrzegawczy). Są to szczególnie klatki schodowe czy duże pomieszczenia gdzie występuje tzw. echo.

Jest to przypadek w którym odpowiednia akustyka wpływa na bezpieczeństwo przeciw pożarowe czyli ochronę życia. Dzieje się tak przez to, że komunikaty aby były odpowiednio zrozumiałe należy w odpowiednim stopniu zredukować czas pogłosu. Dzięki izolacji która pochłania nadmiar dźwięków nie dopuszcza aby fala dźwiękowa odbijała się od ścian przez co komunikaty ostrzegawcze nie są z łatwością zrozumiałe przez osoby które muszą reagować w nagłych i stresujących sytuacjach.

Jaką izolacje akustyczną zastosować?

Wełna akustyczna

Standardem w budownictwie była wełna akustyczna montowana jako izolacja akustyczna stropu czy sufity podwieszane z płyt.

Tynk akustyczny

W wielu przypadkach, aby przyspieszyć ten proces lub wykonać go w sytuacjach o skomplikowanych kształtach konstrukcji możemy wykonać tynk akustyczny.

W takim przypadku wykonuje się natrysk np. Tecwool F firmy Mercor, który jest natryskiem ogniochronnym także posiadającym bardzo dobre właściwości dźwiękochłonne oraz termiczne.

Tynk akustyczny z bliska

W przeciwieństwie do gipsowych tynków akustycznych czy warstw z wełny natrysk akustyczny jest systemem w którym jedno rozwiązanie potrafi spełnić kilka wymagań.

Dzięki zastosowaniu natrysku akustycznego Tecwool F o grubości 50 mm zgodnie z ETA 11/0185  uzyskamy:

  • warstwę dźwiękochłonną o klasie A oraz wsp. pochłaniania dźwięku 0,9
  • warstwę izolacji termicznej z wsp. przewodzenia ciepła 0,061 W/m*K
  • warstwę izolacji ogniochronnej dla konstrukcji żelbetowej

Czyli jedna warstwa i aż trzy zalety. Dodatkowo powłoka natrysku może zostać pomalowana na dowolny kolor nadając industrialny styl wykończenia.

 

Kontakt – DZIAŁ BUDOWLANY

Nasza firma od wielu lat świadczy usługi w w wykonywaniu natrysków oraz doborze odpowiednich rozwiązań. Zapraszamy do kontaktu i współpracy za pośrednictwem naszej strony

Tel. : 22 486 33 68 wew. 3

Jedno z wykonywanych przez FIRETECH natrysków ogniochronnych / akustycznych

 


Zbigniew Walaszczyk
Tel.: 736-259-294
e-mail: z.walaszczyk@firetech.waw.pl


Adam Pieńczuk
Tel.: 506-716-608
e-mail: a.pienczuk@firetech.waw.pl


Jakub Naworol
Tel.: 507-787-739
e-mail: j.naworol@firetech.waw.pl


Arkadiusz Maciejewski
Tel.: 516-210-074
e-mail: a.maciejewski@firetech.waw.pl