Obudowa z płyt przeciwpożarowych

Obudowa konstrukcji z płyt ogniochronnych jest sposobem znanym od wielu lat zarówno dla projektantów konstrukcji stalowych jak i wykonawcom. Technologia obudowy płytami ppoż. jest sposobem na trwałe i wieloletnie zapewnienie ochrony przeciwpożarowej konstrukcji. Zazwyczaj obudowy konstrukcji stalowej czy żelbetowej płytami ogniochronnymi stosuje się wewnątrz budynku nadając elementom estetyczny wygląd oraz prosty kształt.

Niektóre płyty producentów nadają się do zastosowania zewnętrznego, jednakże wymaga to zaimpregnowania oraz otynkowania płyt jednak wiąże się to z dodatkowym wysokim kosztem.

Wiodący producenci systemów zabezpieczeń przeciw pożarowych dostosowali swoje płyty, aby odpowiadały warunkom które zostały postawione w Eurokodzie 2 (konstrukcje betonowe) oraz Eurokodzie 3 (konstrukcje stalowe) dzięki czemu obudowy z płyt ogniochronnych mogą być zastosowane do zabezpieczenia stali do R240 czy żelbetu do R240.

W szczególnych przypadkach możemy wykonać zabezpieczenie do 300 czy nawet 360 minut.

Sprawdź nasz artykuł dotyczący zabezpieczenia przeciwpożarowego konstrukcji stalowych i żelbetowych!

Rodzaje płyt ogniochronnych

Obecnie na rynku mamy dostępne kilka rodzajów płyt ogniochronnych:

  1. Płyty silikatowo-cementowe
  2. Płyty gipsowe powlekane włóknem szklanym
  3. Płyty magnezowe
  4. Płyty z wełny mineralnej

Wszystkie produkty stosowane do zabezpieczeń konstrukcji stalowych i żelbetowych zostały poddane odpowiednim badaniom i posiadają Aprobatę Techniczną, Krajową Ocenę Techniczną lub Europejską Ocenę Techniczną.

Na podstawie tych dokumentów oraz potwierdzonych badań dobiera się odpowiednią grubość płyty która spełnia wymagania postawione danej konstrukcji.

Zobacz płyty dostępne w naszym sklepie!

Zalety obudowy z płyt ogniochronnych

  • Trwałość
  • Możliwość wykończenia tynkiem, farbami, glazurą
  • Prosty i estetyczny wygląd
  • Wysoka jakość

Zabudowy z płyt będące trwałą metodą zabezpieczenia konstrukcji są zdecydowanie droższym rozwiązaniem niż np. natrysk ogniochronny jest też zabezpieczeniem przy którym praca powoduje niej zabrudzeń otoczenia lecz wykonanie okładziny ppoż. jest bardziej czasochłonną technologią.

Niewątpliwą zaletą obudowy z płyt przeciwpożarowych jest możliwość ich swobodnego wykończenia, tak jak zwykłej płyty gipsowo-kartonowej. Płyty ogniochronne możemy zaszpachlować oraz pomalować na dowolny kolor lub nawet wyłożyć płytkami.

Jak wygląda obudowanie konstrukcji płytami przeciwpożarowymi

Technologia zabezpieczenia przeciwpożarowego płytami ogniochronnymi polega na szczelnym obłożeniu konstrukcji na powierzchni narażonej na działanie ognia jedną, dwoma lub kilkoma warstwami z płyt.

Niektórzy z producentów zalecają aby połączenia płyt były dodatkowo uszczelniane specjalnymi klejami czy wypełniaczami.

Okładzina z płyt ppoż. może być montowana bezpośrednio do konstrukcji np. stalowymi kołkami do żelbetu lub jako samonośna konstrukcja obudowy słupów. Płyty ogniochronne mogą być też zamontowane do specjalnych podkonstrukcji najczęściej z profili stalowych jak dla typowej zabudowy z płyty GK czy też łączników pozwalających montować płytę do stalowych konstrukcji.

Liczne akcesoria do płyt stanowią nieodłączny koszt takiego zabezpieczenia.

Systemy okładzin przeciwpożarowych z płyt

W Polsce firmy specjalizujące się w zabudowach przeciwpożarowych preferują rozwiązania kilku kluczowych producentów i ich systemy obudów ppoż. Dzięki temu mamy pewność, że rozwiązanie przyjęte dla danego obiektu będzie solidne oraz dobrze wykonane co potwierdza wieloletnia trwałość systemu na innych obiektach.

1. Promat Promatect

Płyty ogniochronne tego giganta należącego do belgijskiej Grupy ETEX przez lata zyskały uznanie na całym świecie. Obecnie firma produkuje płyty które stosuje się zarówno w budownictwie przemysłowym jak i tradycyjnym:

Promatect – XS

Jest lekką płytą gipsową powleczoną matami z włókna szklanego o wysokich właściwościach izolacyjnych. Stosowana do zabezpieczeń konstrukcji stalowych pozwala na wykonywanie samonośnych obudów łączonych za pomocą zszywek.

Promatect – L / Promatect – H

Są to odporne na wilgoć płyty silikatowo-cementowe które z biegiem czasu nie tracą swoich właściwości ogniochronnych, a dzięki pozytywnym wynikom badań oraz prób spełniają swoje zadanie zarówno przy zabezpieczeniu stali jak i konstrukcji żelbetowych.

2. Mercor Tecbor

Ten producent przez lata dopracował swoje płyty magnezowe do poziomu gdzie oferowany produkt może być stosowany zarówno przy zabezpieczeniu żelbetu, stali ale także jako obudowy ścian działowych czy też szachtów oddymiających. Liczne warianty grubości płyty pozwalają na zabezpieczenie nawet najbardziej wymagających obiektów.

3. Rockwool Conlit 150

Firma będąca światowym liderem w produkcji wełny skalnej podbija rynek ze swoim systemem Conlit 150. Są to płyty z wełny mineralnej które stanowią zarówno izolację konstrukcji przed działaniem ognia jak i mogą posłużyć jako izolacja termiczna. System nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi do obróbki płyt, wystarczy nóż czy piła ręczna. Lekkość systemu nie wpływa znacząco na nośność konstrukcji.

Cena zabudowy przeciwpożarowej konstrukcji

Koszt wykonania zależy od wielu czynników. Są nimi rodzaj profilu do zabezpieczenia, typ zabudowy która jest wymagana, warunki ekspozycji konstrukcji czy skomplikowanie konstrukcji.

Nasi specjaliści pomagają ustalić wszelkie czynniki oraz dobierają odpowiednie systemy, grubości zabezpieczenia. Odpowiedni dobór kotew czy systemu zamocowań może znacząco wpłynąć na końcowy koszt takiego zabezpieczenia.

W przypadku wykonywania pracy zawsze jest to wykonywane na podstawie projektu zabezpieczenia oraz potwierdzone stosownym protokołem zabezpieczenia przeciwpożarowego konstrukcji co stanowi nieodłączny dokument pozwalający przygotować budynek do użytkowania.

Kontakt

Zadzwoń lub napisz do naszych specjalistów!

Dział budowlany – FIRETECH

Jakub Naworol (specjalista ds. zabezpieczeń konstrukcji)
Tel.: 507-787-739
e-mail: j.naworol@firetech.waw.pl


Adam Pieńczuk
Tel.: 506-716-608
e-mail: a.pienczuk@firetech.waw.pl


Zbigniew Walaszczyk
Tel.: 736-259-294
e-mail: z.walaszczyk@firetech.waw.pl


Arkadiusz Maciejewski
Tel.: 516-210-074
e-mail: a.maciejewski@firetech.waw.pl

Obudowa z płyt - usługa działu budowlanego Firetech