Rodzaje natrysków ogniochronnych

Rodzaje natrysków ogniochronnych

Co trzeba wiedzieć?

Natrysk ogniochronny rozumiemy jako powłokę ogniochronną konstrukcji która stanowi izolację i zabezpieczenie elementu przed nagrzewaniem dzięki czemu elementy stalowe czy żelbetowe elementy nie tracą swoich właściwości mechanicznych w początkowych etapach pożaru. 

W praktyce możemy wyróżnić kilka rodzajów pożarów w zależności od materiału który jest spalany oraz otoczenia. Określają to opracowane przez ekspertów pożarnictwa na podstawie wieloletnich badań krzywych normowych. 

Sprawdź nasz artykuł o zabezpieczeniach przeciwpożarowych konstrukcji stalowych i żelbetowych!

Zabezpieczenia przed dwoma rodzajami pożarów:Przyrost temperatury w czasie w zależności od rodzaju pożaru

  • Standardowymi (celulozowymi)  – są to pożary najczęściej spotykane gdyż materiałem palnym są tutaj produkty powszechnie stosowane: drewno, plastik, papier i inne materiały palne. Krzywa pożaru normalnego została zdefiniowana zgodnie z PN-EN 1363-1. W trakcie takich pożarów temperatura rośnie stosunkowo  powoli i dopiero po kilkunastu minutach osiąga poziom 900 st. C. Pożary standardowe są spotykane w całym zakresie budownictwa i głównie w warunkach takiego pożaru badane są produkty ogniochronne. 
  • Węglowodorowymi – pożary spotykane w zakładach produkcji, przy instalacjach LPG czy zakładach petrochemicznych. Podczas pożaru ropy naftowej, gazów łatwopalnych  czy innych substancji łatwo palnych już po kilku minutach temperatura osiąga ponad 800 st. C. oraz często pomimo standardowego ognia występują wybuchy oraz strumienie ognia, które potrafią rozwinąć prędkość nawet 500 km/h. 

Dobór rodzaju natrysku ogniochronnego

Ze względu na ekonomię oraz dostosowanie do potrzeb klienta producenci materiałów ogniochronnych opracowali różnego rodzaju masy natryskowe które możemy podzielić na dwie główne grupy ze względu na technologię aplikacji materiału:

Technologia sucha (natryski lekkie)

Są to masy natryskowe które w postaci suchej są podawane specjalnym agregatem i dopiero u ujścia dyszy zostają zwilżone wodą, a ich gęstość mieszanki w stanie suchym zazwyczaj mieści się w przedziale 200-400kg/m3.

Natryski lekkie mają zastosowanie głównie w ochronie przed pożarami standardowymi przez co dość często są wykorzystywane w budownictwie ogólnym. Dodatkowo z uwagi na możliwości jakie daje nam technologia natrysku czyli dostęp i możliwość pokrycia różnego rodzaju i kształtu powierzchni rozwiązanie to niesie dodatkowe korzyści w postaci izolacji termicznej czy akustycznej

Technologia mokra (natryski ciężkie)

Są to masy natryskowe które zarabiane są z wodą bezpośrednio przed podaniem do agregatu lub bezpośrednio w nim oraz ich nanoszenie jest zbliżone do wykonywanie tynków maszynowych. Często potocznie nazywane są „błotem” i ich głównym zastosowaniem jest ochrona przeciwpożarowa na wypadek pożarów węglowodorowych czy pożarów w tunelach. Ich gęstość może dochodzić nawet do 900kg/m3, jednakże wciąż mogą być pomijane przy obliczeniach statycznych konstrukcji. 

Powłoka zabezpieczenia ogniochronnego które chroni przed efektami pożarów węglowodorowych zazwyczaj jest wzmocniona siatką która jest przymocowana na stałe do konstrukcji dzięki czemu materiał jest uodporniony na pękanie oraz odpadanie. 

W zależności od producenta i materiału zabezpieczanego stosuje się siatki z drutu o oczkach heksagonalnych lub siatki cięto-ciągnione  przymocowane za pomocą niepalnych szpilek do stali lub żelbetu. 

Zabezpieczenie przeciwpożarowe w warunkach pożarów tunelowych

Zabezpieczenie konstrukcji tuneli wymaga szczególnego przygotowania, w takich przypadkach wymaga się zastosowania materiałów ogniochronnych przebadanych na odporność ogniową w warunkach pożarów określonych krzywą RWS.

W zależności od producentów zazwyczaj w takich warunkach stosuje się obudowy konstrukcji z płyt ogniochronnych. Rzadziej ciężkie natryski ogniochronne. 

Kontakt – DZIAŁ BUDOWLANY

Nasza firma od wielu lat świadczy usługi w w wykonywaniu natrysków oraz doborze odpowiednich rozwiązań. Zapraszamy do kontaktu i współpracy za pośrednictwem naszej strony

Tel. : 22 486 33 68 wew. 3


Zbigniew Walaszczyk
Tel.: 736-259-294
e-mail: z.walaszczyk@firetech.waw.pl


Adam Pieńczuk
Tel.: 506-716-608
e-mail: a.pienczuk@firetech.waw.pl


Jakub Naworol
Tel.: 507-787-739
e-mail: j.naworol@firetech.waw.pl


Arkadiusz Maciejewski
Tel.: 516-210-074
e-mail: a.maciejewski@firetech.waw.pl